ליצירת קשר השאירו פרטים ונחזור אליכם בדיסקרטיות מלאה

  אחריות הורית

  אחד הנושאים החשובים בהליך הגירושין ובתוך הסכם הגירושין הוא נושא אחריות הורית (שבעבר היה נקרא "משמורת ילדים"). עניין אחריות הורית/משמורת יקבע באופן משמעותי את חייו של כל אחד מבני הזוג המתגרש וכמובן את חיי ילדיו. חשוב להבחין בהבדל בין אחריות הורית/משמורת ילדים לבין אפוטרופסות. בעוד שהאפוטרופסות בין הורים היא שווה ומשמעותה היא זכותו של כל הורה לקבל החלטות לגבי ילדיו עד הגיעם לגיל 18, אחריות הורית/משמורת משמעה היכן יגורו הילדים והיכן ישהו במהלך ימות השבוע. ישנן שתי אפשרויות בנושא אחריות הורית/המשמורת: אחריות הורית/משמורת מלאה לאחד ההורים בעוד שלהורה האחר נקבעים זמני שהות, או אחריות הורית/משמורת משותפת בה הילדי נמצאים אצל כל הורה במידה שווה.

  מי הגורם הדן בנושא אחריות הורית / משמורת ילדים ומהם השיקולים בקביעה?

  אחריות הורית/משמורת ילדים, כמו נושאים אחרים בעניין הגירושין נידונים בערכאה לה הוגשה תביעת הגירושין: בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. אפשרות אחרת ועדיפה היא להגיע להסכמה מחוץ לבית המשפט בהליך גישור. אם אין הסכמה, בית המשפט יקבע את הדבר לאחר שיתבצע תסקיר סעד ע"י עובדת סוציאלית ולעיתים לאחר חוות דעת של פסיכולוג. העיקרון המנחה את בית המשפט הוא קודם כל טובת הילד. עיקרון נוסף הוא חזקת הגיל הרך לפיו ילדים עד גיל 6 ישהו לרוב אצל אימם אלא אם זו אחריות הורית/משמורת משותפת גם בגילאים הצעירים יותר. עיקרון שלישי הוא אי הפרדה בין אחים והעדפה שתמיד ישהו אצל מי מההורים יחד.

  קבלת החלטות לגבי שינויים במקום המגורים

  לאחר פרידתם של הורים ופירוק המשפחה כל אחד מהם יוצא לדרך חדשה, מה שאומר בחלק מהמקרים גם מעבר למקום מגורים אחר. ללא הסכמה בין ההורים בעניין בית המשפט יבדוק גם כאן את טובת הילד לצד עקרונות נוספים המנחים אותו כמו זכותו של כל אחד מהורי הילד להמשיך בחייו כרצונו, כולל העתקת מקום המגורים, זכותו של הורה שאינו משמורן להמשיך בקשר רציף ויציב עם ילדיו וזכותו של הילד לנהל קשר יציב עם כל אחד מהוריו. לעתים מדובר על הגירה, מה שהופך את הדברים למורכבים עוד יותר. כשמדובר בנושא מורכב  כמו אחריות הורית/משמורת ילדים, חשוב שכל צד יהיה מלווה ע"י עורך דין מנוסה ובעל ידע רב בתחום.

  עו"ד ג'יין חסון היא עו"ד המתמחה ומתמקדת בענייני משפחה. היא מובילה הליכי גישור בהם נקבע כל הקשור לענייני אחריות הורית/משמורת או מייצגת מי מהצדדים בבית המשפט. מוזמנים ליצור קשר.

  ליצירת קשר

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בדיסקרטיות מלאה
   קידום עורכי דין קידום עורכי דין
   דילוג לתוכן